Sześć podstawowych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa druku, które musi wykonać każdy kierownik IT

Sześć podstawowych zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa druku, które musi wykonać każdy kierownik IT

image

Wobec rosnącej liczby cyberataków zabezpieczenie infrastruktury IT wymaga przewidywania wszelkich możliwych zagrożeń. Bezpieczeństwo druku to obszar często pomijany, którego znaczenie stało się jednak kluczowe dla każdej organizacji bez względu na jej wielkość.

Urządzenia drukujace to dziś wysoko zaawansowane technologicznie wielofunkcyjne kombajny, które przetwarzają znaczną ilość danych biznesowych. Wspomagają procesy biznesowe i zarządzanie dokumentami. Dlatego też bezpieczeństwo druku powinno być jednym z priorytetów każdego menedżera działu IT.

Polityka związana z bezpieczeństwem środowiska druku musi nadążać za wyzwaniami związanymi z hybrydowym modelem pracy

 

Ponieważ coraz więcej pracy wykonuje się poza biurem, rozwiązania do drukowania muszą być wyposażone w narzędzia pozwalające na zachowanie najwyższego standradu ochrony danych.
 
Urządzenia drukujace integrują się z wieloma usługami chmurowymi i w związku z tym muszą być wyposażone w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. W połączeniu z rozbudowanym oprogramowaniem zapewniają one ochronę danych oraz elastyczność i skalowalność. Rozwiązania technologii druku w chmurze mają kluczowe znaczenie w obecnym środowisku pracy.

Zagrożenia związane z niezabezpieczonymi urządzeniami drukującymi

Nieodpowiednio chronione urządzenia stanowią poważne zagrożenie. Korzystanie z nich może prowadzić do naruszeń ochrony danych, prób ataków hakerskich, strat finansowych i poważnych problemów natury prawnej.
W sierpniu 2020 r. głośno było o Cybernews, platformie z wiadomościami o bezpieczeństwie w sieci, która ogłosiła, że „zhakowała” prawie 28 tys. drukarek na całym świecie. Ta śmiała akcja uwidoczniła pilną konieczność zabezpieczenia urządzeń drukujących. Co ciekawe, działania Cybernews nie stanowiły tak naprawdę ataku hakerskiego. Platforma użyła wyłącznie zwykłych poleceń drukowania, aby rozesłać dokumenty do zdalnych drukarek, nie wykraczając poza przewidzianą funkcjonalność tych urządzeń. Dobitnie przypomniano w ten sposób, że bezpieczeństwo druku należy traktować niezwykle poważnie.

Ponadto, ostatnie badania przeprowadzone przez Quocirca wykazały, że 61% firm doświadczyło utraty danych z powodu niezabezpieczonej infrastruktury druku. Skupmy się jednak na pozytywach: aż 79% osób decyzyjnych w IT planuje w tym roku zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo druku.

image

Sześć podstawowych zadań do wykonania

1. Przeprowadź audyt
Sprawdź, jakie typy dokumentów są często drukowane lub digitalizowane w Twojej organizacji. Wykryj wszelkie nieuprawnione urządzenia drukujące w Twojej sieci i wskaż potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa w Twoich obecnych procesach. 

2. Zawsze korzystaj z szyfrowania danych
Urządzenia drukujące powinny być wyposażone w funkcję szyfrowania danych, aby chronić wszystkie dane przychodzące i wychodzące. Warto rozważyć przejście na urządzenia z zaawansowanymi technologiami, takimi jak moduł Trusted Platform Module (TPM 2.0) oraz dysk Solid-State Drive (SSD). Funkcje te znacznie zmniejszają ryzyko wycieku danych, zapewniając dodatkową warstwę zabezpieczenia.

3. Wprowadź uwierzytelnianie użytkowników
Uwierzytelnianie ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa. Upewnij się, że tylko upoważnione osoby mają dostęp do urządzeń drukujących, a ważny dokument nie trafi w niepowołane ręce. Loguj się z wykorzystaniem karty, kodu PIN lub smartfona.

Identyfikatory użytkowników pozwalają monitorować, kto korzysta z urządzenia oraz co i kiedy drukuje. Jest to sprawdzony sposób na określenie odpowiedzialności pracowników i dalsze zabezpieczenie operacji drukowania.

4. Zwiększ bezpieczeństwo danych
Twoje inteligentne urządzenia drukujace powinny posiadać funkcje takie jak nadpisywanie ukrytych danych i szyfrowanie, które są kluczowe dla zminimalizowania ryzyka naruszenia ochrony danych. Powinny również móc zamykać nieużywane porty urządzenia, odcinając atakującym potencjalne punkty wejścia.

Ważne jest, aby na bieżąco instalować na urządzeniach najnowsze aktualizacje zabezpieczeń. Najlepiej, gdy drukarka robi to automatycznie. Regularne aktualizacje nie tylko wprowadzają nowe funkcje, lecz także stanowią fundament naprawy błędów systemowych. Urządzenie, które ma przeprowadzone wszelkie aktualizacje dysponuje najnowszymi dostępnymi zabezpieczeniami.

5. Zapewnij ciągłe monitorowanie
Wprowadź politykę monitorowania oprogramowania, serwerów i ustawień bezpieczeństwa druku w trybie 24/7. Dzięki temu możesz wykryć potencjalne zagrożenia w czasie rzeczywistym i natychmiast podjąć działania, aby zapobiec szkodom lub je ograniczyć.

6. Regularnie przeprowadzaj testy penetracyjne
Zleć wiarygodnej firmie zewnętrznej przeprowadzanie regularnych testów penetracyjnych. Taki test naśladuje prawdziwy cyberatak, pomagając wykryć luki w zabezpieczeniach i poprawić stan bezpieczeństwa.

Wybierz dostawcę usług drukowania o sprawdzonych referencjach w zakresie bezpieczeństwa.

Przykładem może być tutaj Ricoh, lider w raporcie „IDC MarketScape: Worldwide Security Solutions and Services Hardcopy 2022-2023 Vendor Assessment”.

Dzięki rozwiązaniu RICOH Print Management Cloud oferujemy najwyższej klasy funkcje bezpieczeństwa wspierane przez RICOH Always Current Technology. Platforma ta zapewnia bieżące aktualizacje infrastruktury druku, które w dogodnym momencie można pobrać i aktywować.

Świadczymy usługi wsparcia w zakresie elastyczności pracy i bezpiecznego przepływu dokumentów cyfrowych, opartego o infrastrukturę druku w chmurze. 

IDC Logo

„Usługi firmy Ricoh są skierowane do klietów poszukujących dostawcy, któremu można zaufać w zakresie krytycznych procesów biznesowych – zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wyników”.

IDC MarketScape 2022-2023

Zapraszamy do kontaktu

Zadbaj o bezpieczeństwo druku

Bezpieczeństwo druku stanowi istotny element układanki – nie pomiń żadnego elementu, chroniąc infrastrukturę IT.

Pozwól nam sobie pomóc