Zadbaj o bezpieczeństwo danych firmowych z kopią zapasową

Zadbaj o bezpieczeństwo danych firmowych z kopią zapasową

image

Ataki ransomware stają się coraz bardziej powszechne również w Polsce. Według danych CERT, w 2023 roku odnotowano 165 incydentów związanych z próbą instalacji złośliwego oprogramowania. Szczególnie narażone na to zagrożenie są firmy, które nie zdecydowały się na współpracę w zakresie tworzenia kopii zapasowych danych z chmury, np. Microsoft 365, do chmury zewnętrznej. Jest to swego rodzaju solidnie zabezpieczony magazyn, który skutecznie niweluje ryzyko wycieku cennych informacji firmowych.

Czym jest ransomware?

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, infekującego oraz blokującego system komputerowy poprzez zaszyfrowanie wybranych plików. Często okno lub plik zawierający instrukcję odszyfrowania sugeruje, że odzyskanie danych możliwe jest wyłącznie po wpłacie okupu na konto atakującego. Należy jednak pamiętać, że zapłacenie żądanej przez hakerów kwoty nie zawsze powoduje odzyskanie danych – dlatego też organy bezpieczeństwa odradzają opłacania okupów. Środki wydane na potencjalne odzyskanie danych od cyberprzestępców można wcześniej ulokować, inwestując w chmurową kopię zapasową.

Dlaczego kopia zapasowa jest niezbędna?

Nie bądź zaskoczony, gdy dowiesz się, że Microsoft nie jest odpowiedzialny za ochronę Twoich danych. Jak tłumaczy sama firma: "Jesteś właścicielem swoich danych i tożsamości. Jesteś odpowiedzialny za ochronę bezpieczeństwa swoich danych i tożsamości, zasobów lokalnych i komponentów chmury, które kontrolujesz (co różni się w zależności od typu usługi)".

Niezależnie od rodzaju wdrożenia usługi, następujące obowiązki zawsze należą do użytkownika:

  • Dane 
  • Punkty końcowe 
  • Konto 
  • Zarządzanie dostępem 

Jak widać w poniższej tabeli, podział odpowiedzialności między użytkownikiem a firmą Microsoft zależy od hostingu (na potrzeby tego wpisu należy zwrócić uwagę na kolumnę SaaS).

image

Jak wybrać skutecznego dostawcę rozwiązania do tworzenia kopii zapasowej?

Jeśli zdecydujesz się posłuchać rad Microsoftu i znaleźć niezawodne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych, zapoznaj się w pierwszej kolejności z poniższymi informacjami:

  1. Dowiedz się, kto jest faktycznie odpowiedzialny za przechowywanie danych w aplikacjach takich jak OneDrive, Groups i Teams, SharePoint i Exchange w Twojej organizacji. Czy istnieje dedykowana osoba lub zespół, czy też odpowiedzialność jest rozłożona na całą organizację? 
  2. Upewnij się, że kopie zapasowe są przechowywane poza domeną Microsoft 365. Zawsze należy mieć zewnętrzne, niezmienne kopie zapasowe, które są przechowywane oddzielnie od danych podstawowych. Nigdy nie przechowuj ich w tej samej infrastrukturze, co dane podstawowe. 
  3. Poszukaj kompleksowego pokrycia dla danych SaaS, aby uwzględnić jak najwięcej danych i metadanych w kopii zapasowej. 
  4. Skup się na szybkim i granularnym odzyskiwaniu, abyś mógł odzyskać dane od pojedynczego elementu, aż do poziomu dzierżawcy, aby osiągnąć precyzyjne odzyskiwanie na dużą skalę.  
  5. Znajdź narzędzie, które jest zgodne z przepisami i oferuje długoterminową retencję oraz różne mechanizmy kontroli bezpieczeństwa.

Keepit – Twoja najsilniejsza broń na wypadek utraty danych

Dzięki najbardziej kompleksowej na rynku ochronie M365, oferowane przez Ricoh narzędzie Keepit zapewnia Twojej firmie natychmiastowy dostęp do wszystkich danych – niezależnie od miejsca i pory. Technologia szyfrowania oparta na łańcuchu bloków zapewnia, że dane w chmurze są odporne na złośliwe ataki ransomware lub przypadkowe usunięcie. Dzięki niezrównanej łatwość obsługi, nieograniczonej przestrzeni dyskowej oraz zaawansowanym funkcjom szybkiego przywracania, które minimalizują przestoje, Keepit jest najprostszym i najbardziej opłacalnym na rynku rozwiązaniem do ochrony danych z Microsoft 365. 

Zaprojektowany specjalnie dla administratorów panel sprawia, że ręczne procesy przywracania należą już do przeszłości. Dzięki ultraszybkim funkcjom inteligentnego wyszukiwania możesz odzyskać wiele terabajtów danych dziennie i przywrócić dane z Microsoft 365 do ich pierwotnej lokalizacji wraz z oryginalną strukturą plików i metadanymi.

Zapraszamy do kontaktu

Porozmawiaj z ekspertem Ricoh

Skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów i dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie.

Skontaktuj się z nami