Środowisko pracy przyszłości: W jaki sposób technologia kształtuje doświadczenie pracownika?

Środowisko pracy przyszłości: W jaki sposób technologia kształtuje doświadczenie pracownika?

image

Zmiany w sposobie, w jaki pracujemy muszą pociągać za sobą transformację naszego środowiska pracy.

Jest to kluczowe dla utrzymania zaangażowania i efektywności osób, które pracują w modelu hybrydowym. Tradycyjne miejsca pracy nie spełniają niestety nowych potrzeb pracowników. 
 
Na rynek pracy wkracza nowe pokolenie, które nie zna świata bez Internetu. Ta grupa ma określone oczekiwania wobec modelu, w którym ma pracować. Jeśli firmy nie będą uwzględniały tego faktu, to nie będą dla tych młodych ludzi atrakcyjnym pracodawcą.
The future workplace

„40% pracowników traci aż do 30 minut dziennie na poszukiwanie miejsca do współpracy”.

Dlaczego doświadczenie pracownika jest tak ważne

Dlaczego warto zadbać o komfort pracy i budowanie pozytywnego doświadczenia pracownika? Bo jest to sytuacja win-win. Jak pokazują badania, szczęśliwi pracownicy są o około 12% wydajniejsi1. Poza tym, zadowoleni pracownicy chętniej wiążą się z firmą na dłużej i są jej ambasadorami w swoim środowisku. Dbałość o stworzenie komfortowego środowiska pracy to długofalowa inwestycja w biznesowy sukces firmy.

Tworzenie środowiska wspierającego pracę hybrydową

Pracownicy biurowi mogą z powodzeniem pracować w dowolnym miejscu. Ważne jest, aby w każdym z nich mieli dostęp do narzędzi i technologii, które pozwolą im pracować efektywnie. Powinni też mieć łatwy dostęp do biura.
 
Ta dostępność nie powinna być definiowana jako przypisane na stałe miejsce pracy w konkretnej części biura. Pracownicy powinni mieć możliwość szybkiej rezerwacji biurka, sali spotkań, przestrzeni do pracy wspólnej, miejsca parkingowego czy sprawdzenia, kto danego dnia pracuje w biurze i gdzie można go znaleźć. Z dostępu do takiego rozwiązania korzystają zarówno pracownicy jak i pracodawca. Pracownicy nie tracą czasu na szukanie wolnego biurka czy pokoju spotkań, a firma może na bieżąco analizować, które przestrzenie i w jakim stopniu są wykorzystywane. Te informacje stanowią świetną podstawę do zaaranżowania komfortowej i dopasowanej do oczekiwań użytkowników powierzchni biurowej.
image

Intuicyjność obsługi

Przeciętny pracownik w codziennej pracy korzysta z 9,4 różnych aplikacji2. Dokładanie kolejnych jest dla niego sporym obciążeniem i źródłem frustracji. 
 
Pracownicy potrzebują intuicyjnych rozwiązań. Dlatego każde nowe narzędzie powinno współpracować z systemami, które już funkcjonują w firmie. RICOH Spaces integruje się bezpośrednio z kalendarzami Office 365 i Google Workspace. Dzięki wykorzystaniu istniejącej usługi Active Directory (AD) łączy wszystkie dane w jednej, intuicyjnej aplikacji. Na przykład, gdy użytkownik rezerwuje salę na spotkanie, ta informacja jest widoczna w jego kalendarzu. Jeśli chce szybko zarezerwować biurko, wystarczy, że użyje aplikacji na telefonie a po przybyciu do biura zeskanuje kod QR naklejony na biurku i potwierdzi obecność. Aby sprawdzić, kto pracuje z biura wystarczy wejść za pośrednictwem aplikacji na interaktywny plan piętra. 

Optymalizacja wykorzystania przestrzeni biurowej

Zazwyczaj firmy wykorzystują efektywnie swoją przestrzeń biurową zaledwie w 35-50%.3 Bez dostępu do danych na temat tego, jak użytkują biuro pracownicy trudno jest określić, czy firma w pełni wykorzystuje jego potencjał. Bardzo pomocnym rozwiązaniem są czujniki IoT, które na bieżąco rejestrują aktywność w poszczególnych punktach biura. Na tej podstawie można sprawdzić, czy pracownicy rzeczywiście spędzają czas przy zarezerwowanych biurkach oraz które przestrzenie nie są wykorzystywane w optymalny sposób. 
 
Szybkie reagowanie na nowe potrzeby pracowników
Potrzeby Twojej firmy i pracowników cały czas ewoluują. Dlatego tak ważne jest korzystanie z rozwiązań, które można elastycznie rozwijać i skalować.
Nathan Thomas

Nathan Thomas

Head of Product, RDx Ricoh Europe

Zapraszamy do kontaktu

Porozmawiaj z ekspertem Ricoh

Skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów i dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie.

Skontaktuj się z nami

Odwołania:

1 https://warwick.ac.uk/newsandevents/pressreleases/new_study_shows/#:~:text=Happiness%20makes%20people%20more%20productive,people%20around%2012%25%20more%20productive

2 https://fortune.com/2017/09/14/business-pros-app-fatique/

3 https://www.beezy.net/2021-digital-workplace-report