Process automation: The unlikely solution to the productivity vs festivity trade-off

Automatyzacja procesów – nieoczywiste rozwiązanie problemu zmniejszonej produktywności w okresie świątecznym

image

Wraz z nadejściem ciemniejszych i chłodniejszych dni część z nas może zaobserwować pogorszenie nastroju i spadek energii. Zimowa chandra nie tylko stanowi wyzwanie dla samopoczucia, ale może też wpływać na poziom zaangażowania w codzienne obowiązki.

Według badan Peakon grudzień jest miesiącem, w którym zauważalny jest spadek produktywności, ponieważ oprócz wspomnianej wcześniej chandry, skupiamy się na przygotowaniach do okresu świątecznego, a nie na pracy. Jest to zjawisko naturalne. Pracownicy po całym roku ciężkiej pracy mają poczucie, że zasłużyli na chwilę odpoczynku w gronie najbliższych. 

Jeżeli osoby zarządzające w firmach potrafią zidentyfikować grudniowy spadek wydajności i podjąć proaktywne działania, wciąż mogą liczyć na zakończenie roku dobrymi wynikami. Jednym z takich rozwiązań, które być może nie przychodzi na myśl jako pierwsze, jest automatyzacja procesów.

Zwiększenie satysfakcji pracowników

Automatyzacja, mimo że oferuje wiele korzyści, nadal nie jest efektywnie wykorzystywana. Nasze badania wykazały, że jedynie 11% pracowników biurowych posiada dostęp do narzędzi wspomagających automatyzację przepływu pracy, mimo że zdecydowana większość badanych przyznała, iż pomogłyby im usprawnić codzienną pracę. 

Aby utrzymać zaangażowanie pracowników i nie rozpraszać ich świąteczną listą rzeczy do zrobienia, firmy powinny rozważyć wdrożenie większej liczby narzędzi automatyzacji w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych. 

Mając więcej czasu na kreatywne zadania wymagające współpracy, pracownicy czują większą satysfakcję z wykonywanych zadań, także w ostatnich dniach roku. Gdy odpowiednie przepływy pracy są zautomatyzowane, pracownicy mogą spędzać czas na bardziej rozwojowych projektach, co ostatecznie przynosi większe korzyści dla całej firmy. 

Ważne jest również, aby pozwolić pracownikom wypowiedzieć się na temat proponowanych zmian, prosząc ich o opinie i sugestie na temat planowanych usprawnień. Dzięki zaangażowaniu pracowników proces automatyzacji może przebiec dużo sprawniej, niż gdyby został narzucony odgórnie.

Zlikwiduj przeciążenie technologiczne

Skoro obecnie konsumenci mogą zrobić zakupy świąteczne za pomocą jednego kliknięcia, pracownicy oczekują podobnych rozwiązań wobec aplikacji firmowych. Nasze badania wykazały jednak, że 42% respondentów jest zdezorientowanych liczbą platform, z których muszą korzystać.

Usprawnienie stosu technologicznego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wydajności przepływów pracy i produktywności pracowników. Konsolidacja platform i automatyzacja procesów wykonywanych ręcznie eliminuje ryzyko popełnienia błędu ludzkiego, który może zakłócić cały proces. Dzięki płynnym przepływom pracy pracownicy mogą skupić się na swoich podstawowych obowiązkach bez konieczności przełączania się między aplikacjami.

Korzyści są dwojakie - pracownicy nie tracą czasu i energii na powtarzalne zadania administracyjne. Jednocześnie firmy minimalizują ryzyko wystąpienia wąskich gardeł. Dzięki usprawnionemu stosowi technologicznemu zarówno firmy, jak i pracownicy mogą pozostać skupieni w okresie świątecznym.

Lisa Topliss

Spraw, by warto było czekać na to, co przyniesie przyszłość

Wraz ze zbliżającym się końcem roku, firmy naturalnie skupiają się na planowaniu kolejnych 12 miesięcy. Jednak mając na uwadze fakt, iż ponad 40% pracowników zgłasza brak inwestycji w automatyzację przepływu pracy, menedżerowie nie mogą sobie pozwolić na pozostawanie w tyle pod względem transformacji cyfrowej. 

Podczas ustalania planów i budżetów na kolejny rok warto skorzystać z okazji i wskazać obszary, w których powinna zostać dokonana automatyzacja przepływu pracy. Opracowanie mapy drogowej wdrożenia sprawia, że zespoły inwestują w usprawnianie procesów, a nie rozpraszają się nadchodzącą przerwą świąteczną. 

Pokazuje to również zaangażowanie w rozwój cyfrowy firmy. Pracownicy nabywają doświadczenia z technologiami, które mogą zoptymalizować ich codzienne działania. Automatyzacja sygnalizuje gotowość do innowacji, motywując pracowników i przygotowując grunt pod jeszcze większy sukces w nowym roku. 

Wykorzystując ostatnie miesiące na inwestycje w optymalizację procesów, firmy mogą wkroczyć z impetem w nowy rok. Pracownicy wracają pełni energii, skupieni i uzbrojeni w zautomatyzowane przepływy pracy, które umożliwiają wzrost produktywności. 

Podczas gdy zimowa chandra jest w pewnym sensie nieunikniona, menedżerowie powinni docenić rolę automatyzacji procesów w utrzymaniu satysfakcji pracowników, która pomaga zachować balans między świętowaniem a produktywnością w okresie przedświątecznym.

Odpakuj nasze świąteczne case study

Stworzyliśmy interaktywne case study, aby zademonstrować, w jaki sposób nasze rozwiązania wspierające cyfrowe środowisko pracy mogą zoptymalizować globalne operacje Świętego Mikołaja. Odkryj magię automatyzacji procesów, czytając naszą świąteczną opowieść.
Lisa Topliss

Lisa Topliss

DIRECTOR, DIGITAL WORKSPACE, RICOH EUROPE