W jaki sposób hybrydowy model pracy zmieni biura?
06.09.2021

W jaki sposób hybrydowy model pracy zmieni biura?

Wiele firm szuka obecnie rozwiązań, które pozwolą im zorganizować bezpieczny powrót do biura oraz na efektywne zarządzanie pracą w modelu hybrydowym. Pracodawcy muszą stworzyć zintegrowane i zarządzane środowisko, które będzie pozwalać na elastyczne działanie oraz szybkie dostosowanie się do zmiennej sytuacji. Firma, która chce odnieść sukces musi bardzo dobrze funkcjonować zarówno w modelu zdalnym, stacjonarnym jak i hybrydowym. W jaki sposób wdrożyć hybrydowy model pracy w firmie i jakie korzyści niesie on ze sobą? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Czym jest hybrydowy model pracy?

Praca hybrydowa to połączenie modelu zdalnego i stacjonarnego. Pozwala na odnalezienie równowagi między potrzebami pracowników a komfortem i efektywnością pracy. Z perspektywy pracowników ważne jest, czy będą mogli wybierać i choć w pewnej części korzystać z możliwości pracy zdalnej.

Jak wdrożyć hybrydowy model pracy?

Hybrydowy system pracy to dla firmy niemałe wyzwanie. O co warto zadbać, jeżeli planujemy wprowadzenie takiego modelu pracy? 

  • porozmawiaj z pracownikami o tym, jaki model będzie dla nich najbardziej odpowiedni - pamiętaj, że każdy może mieć swoje indywidualne preferencje, co do systemu pracy, w jakim chce pracować;
  • wykorzystuj nowoczesną technologię – zapewnij dostęp do narzędzi, które umożliwią efektywną pracę w modelu hybrydowym;
  • zadbaj o kulturę organizacyjną – buduj kulturę zaufania i szacunku – te dwie kwestie mają kluczowe znaczenie dla komfortu pracy;
  • przygotuj przestrzeń w biurze tak, by pracownicy mieli poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Korzyści wynikające z tego modelu

Sprawna organizacja pracy w modelu hybrydowym wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, dostępu do systemów, ale również przygotowania przestrzeni biurowej. W biurze muszą zagościć nowe rozwiązania, które dostosują je do elastycznego modelu pracy.

Ricoh Spaces – aplikacja do rezerwacji i zarządzania biurem

Coraz częściej będziemy korzystali z aplikacji służących do rezerwacji biurek, sal spotkań, pokojów projektowych i miejsc parkingowych. Wprowadzanie takich rozwiązań jest korzystne zarówno ze strony pracownika jak i firmy.

Firma zyskuje wygodne narzędzie, które pozwala analizować, w jaki sposób realnie wykorzystywane jest biuro i jakiej przestrzeni potrzebuje. Jak wskazują nasze analizy przed pandemią, przestrzeń w biurze była wykorzystywana efektywnie w 35-50%. Zmiana stylu pracy i szersza adopcja modelu hybrydowego, zwiększa potrzebę analizy wykorzystania przestrzeni biurowej. Ważnym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem takich rozwiązań jest również konieczność dostosowania się do obowiązujących przepisów, które będą wymagały np. utrzymania 50% zajętości miejsc pracy oraz zapewnienie pracownikom poczucia bezpieczeństwa. System pozwala na precyzyjne planowanie liczby osób, które przebywają w biurze. Umożliwia zarządzanie w oparciu o podział na grupy i przypisane im harmonogramy obecności. Automatycznie może wykluczać z puli rezerwacyjnej biurka, które stoją obok tych, które są danego dnia zajęte.

Hybrydowy system - komfort pracy

A co jeśli chodzi o pracowników? Teraz mogą oni szybko i sprawnie zarezerwować potrzebne zasoby np. korzystając z intuicyjnej aplikacji na smartfony. Dużym udogodnieniem jest również to, że w jednym systemie można rezerwować biurko, czy salę spotkań w biurach w różnych lokalizacjach. Aplikacja Ricoh Spaces wykorzystuje możliwości Internet of Things. Dzięki temu system zapewnia dostęp do najnowszych danych dotyczących zajętości miejsc.

Przestrzeń do pracy projektowej musi również zostać wyposażona w narzędzia pozwalające na pełną interakcję uczestników, którzy są na miejscu i tych, którzy biorą w nim udział on-line. Tu bardzo ważnym wsparciem są monitory interaktywne, które pozwalają na wspólną pracę na ekranie, nanoszenie notatek, uwag. Co ważne, te zmiany można zaraz po zakończeniu spotkania, wysłać do jego uczestników. To ważna funkcjonalność z perspektywy podnoszenia efektywności spotkań.

Na znaczeniu zyskują również bezobsługowe rozwiązania np. inteligentne szafki. Z powodu znacznie większej elastyczności godzin pracy oraz tego, że biuro otwarte przez 24 godziny na dobę może okazać się jednym ze scenariuszy, wiele firm zastanawia się, jak w takich warunkach przekazać paczkę, podpisaną umowę, czy wydać nowy komputer. W takim przypadku w przestrzeni biurowej coraz częściej będą pojawiać się inteligentne szafki.

Praca hybrydowa to wygodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Jej efektywność oraz komfort pracowników zależy w dużej mierze od tego, czy pracownicy mogą korzystać z odpowiedniej technologii. Ricoh zapewnia dostęp do szerokiego wachlarza rozwiązań, które pozwolą stworzyć środowisko pracy dostosowane do wyzwań nowego modelu pracy.

|O Ricoh|

Ricoh to globalna firma z branży technologicznej. Jej rozwiązania pozwalają tworzyć nowoczesne środowisko pracy. Od ponad 80 lat Ricoh kreuje innowacje i jest wiodącym dostawcą rozwiązań w dziedzinie zarządzania dokumentami, usług IT, multimediów, drukowania komercyjnego i produkcyjnego, aparatów cyfrowych i systemów produkcyjnych.

Grupa Ricoh z siedzibą w Tokio działa w około 200 krajach i regionach. W roku finansowym zakończonym w marcu 2021 r. Grupa Ricoh osiągnęła wynik sprzedaży na całym świecie w wysokości 1,682 mld jenów (ok. 15.1 mld USD). 

Więcej informacji na stronie https://www.ricoh.pl

Kontakt dla mediów
Katarzyna Dawidowska

Ricoh Polska Sp. z o.o.
e-mail: kdawidowska@ricoh.pl

www.ricoh.pl  www.facebook.com/ricohpolska