Program optymalizacji zgodny ze zrównoważonym rozwojem
Opis
Program Zrównowazonej Optymalizacji Środowiska Druku firmy Ricoh umożliwia natychmiastową i wymierną redukcję emisji CO2, pomagając w optymalizacji produkcji dokumentów oraz w zmniejszeniu łącznego kosztu posiadania. Program Zrównowazonej Optymalizacji Środowiska Druku realizujemy w ramach pięcioetapowego procesu konsultacji, który obejmuje pięć praktycznych kroków do osiągnięcia zerowego poziomu emisji dwutlenku węgla:
- Analiza
Zbieramy i analizujemy wszelkie dostępne informacje o infrastrukturze sprzętowej. Pozwala to ustalić aktualny poziom emisji dwutlenku węgla. Uwzględniamy zużycie papieru i energii w celu dobrania odpowiedniego podejścia do środowiska i przyszłych potrzeb firmy. - Projekt
W kolejnym etapie formułujemy plan, w którym wskazujemy najważniejsze obszary wymagające udoskonalenia. Uwzględniamy w nim wcześniejsze plany oraz założenia związane z podniesieniem efektywności procesów, optymalizacją kosztów i zwiększeniem wydajności. Opracowujemy ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń drukujących oraz narzędzia pozwalające na monitorowanie rezultatów przeprowadzonych zmian. - Wdrożenie
Kolejny etap polega na wdrożeniu uzgodnionego projektu i obejmuje instalację oraz konfigurację urządzeń. Pracownicy mogą wziąć udział w szkoleniach podnoszących świadomość ekologiczną, poznać zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń drukujących oraz poznać korzyści płynące z wprowadzanych zmian. - Nadzór
Na tym etapie zaczynamy monitorowanie wyników, sprawdzamy, czy osiągamy zamierzone efekty. W razie potrzeby modyfikujemy wdrożony plan. - Neutralizacja
Nasze rozwiązanie ma na celu zmniejszenie negatywnego wpływu jaki na środowisko może wywierać infrastruktura druku. Dodatkowo, stosując metodę obliczeniową akredytowaną przez SGS, określamy wpływ na środowisko i oferujemy kredyty węglowe umożliwiające osiągnięcie zerowego poziomu emisji CO₂.
- Funkcje i zalety
-
Program Zrównoważonej Optymalizacji Środowiska Druku to praktyczna, ustrukturyzowana i dająca mierzalne efekty usługa. Dzięki niej firmy mogą w znacznym stopniu zneutralizować poziom emisji dwutlenku węgla generowanej podczas drukowania dokumentów.
Zrównoważony rozwój jako czynnik rozwoju biznesowego
Zgodność z ideą zrównoważonego rozwoju to ważny aspekt budowania strategii coraz większej liczby firm. Przedsiębiorstwa chcą być odpowiedzialnym obywatelem korporacyjnym jednocześnie doceniają również ekonomiczne i biznesowe korzyści takich działań. Rosnące koszty energii i ich wpływ na zyski to tylko jeden z powodów. Solidna strategia zrównoważonego rozwoju ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania konkurencyjności, ponieważ klienci i partnerzy chcą współpracować z firmami działającymi odpowiedzialnie.
Optymalizacja procesów i większa kontrola finansowa
Realizacja Programu Zrównoważonej Optymalizacji Środowiska Druku zwiększa efektywność i zmniejsza koszty w skali całej firmy. Wiąże się to z wdrożeniem energooszczędnego sprzętu i oprogramowania umożliwiającego wydajne zarządzanie drukiem i obiegiem dokumentów.
Sprawdzone i zweryfikowane podejście
Założenia Programu Zrównoważonej Optymalizacji Środowiska Druku zostały określone w oparciu o nasze międzynarodowe doświadczenie. W ramach certyfikowanego przez SGS programu Sustainability Optimisation Programme przeprowadziliśmy ponad 10 000 ekologicznych audytów dla zarówno małych firm, jak i międzynarodowych korporacji w całej Europie. Pomogliśmy klientom w uzyskaniu bardzo dobrych wyników, zmniejszając poziom emisji dwutlenku węgla o średnio 34%, a łączne koszty posiadania — średnio o 31%. - Case studies
-
Przykład 1: Ekologiczne drukowanie zgodne z praktyką „Green IT” w firmie z branży telefonii komórkowej
Wyzwanie —globalna firma z branży telefonii komórkowej postanowiła wdrożyć inicjatywę „Mniej papieru w biurze”. Jej cele to:
- zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko;
- redukcja całkowitych kosztów posiadania;
- usprawnienie świadczenia usług;
- zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa dokumentów;
- wdrożenie zarządzanie środowiskiem druku w skali globalnej.
Rozwiązanie – Konsultanci Ricoh zaprojektowali środowisko druku, które spełnia nie tylko przyjęte założenia ekologiczne ale również pozwala na bezpieczny dostęp do dokumentów i urządzeń drukujących dla osób pracujących poza biurem. Usługa Ricoh obejmuje:
- szczegółowy audyt i opracowanie rozwiązań dopasowanych do potrzeb klienta;
- zarządzanie projektem w skali globalnej oraz lokalnej;
- optymalizację infrastruktury druku;
- wsparcie techniczne;
- raportowanie w skali globalnej jak i lokalnej.
Wyniki — efekty wdrożenia:
- większa dostępność urządzeń dla pracowników (z średnio 20:1 do 60:1);
- zmniejszenie zużycia papieru - w niektórych regionach nawet o 75%;
- redukcja średnich rocznych kosztów drukowania o 50% na pracownika;
- trwałe zmniejszenie poziomu emisji CO₂ o niemal 3 miliony kg rocznie.
Przykład 2: Dzięki usłudze Zielone Biuro globalna firma przemysłowa obniżyła poziom emisji CO₂
Wyzwanie — firmowa infrastruktura druku i reprografii rozrastała się organicznie. Flota niejednorodnych urządzeń była jednak kosztowna w utrzymaniu i trudno było kontrolować jej wykorzystanie. Ilość wydruków rosła, a ponieważ firma korzystała z nieefektywnego sprzętu, poziomy emisji dwutlenku węgla były nadmiernie wysokie.
Rozwiązanie firmy Ricoh — specjaliści Ricoh przeanalizowali dotychczasową infrastrukturę, dokonali audytu ilości wydruków i określili wskaźniki środowiskowe. Na podstawie wniosków z analizy zapewniliśmy:
- ekologiczny audyt środowiska druku;
- plan wdrożenia energooszczędnych urządzeń wielofunkcyjnych;
- wdrożenie systemu zarządzania środowiska druku.
Wyniki — Ricoh zamieniło nieefektywne drukarki na zaawansowane i energooszczędne urządzenia wielofunkcyjne. Pozwoliło to na zmniejszenie poziomu emisji CO₂ i redukcję kosztów:
- wydatki na druk i reprografię spadły o 18%;
- zużycie papieru zmniejszyło się o 15%;
- uzyskano znaczną i trwałą redukcję emisji dwutlenku węgla.