Co ciekawe, aż 95% danych jest nadal przechowywanych w papierowych wersjach dokumentów. To rodzi wiele wyzwań.
W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo papierowych dokumentów? Jak chronić je przed zniszczeniem? Czy archiwum może znajdować się w budynku biurowym, czy lepiej by było w specjalistycznej lokalizacji?
Fizyczne archiwum rodzi również problemy związane z dostępnością dokumentów. Szczególnie, gdy jest umiejscowione w specjalistycznym magazynie lub znaczna części pracowników pracuje w modelu zdalnym albo hybrydowym.
Do tego dochodzi ryzyko zagubienia ważnych papierów. Szacuje się, że 7,5% papierowych dokumentów zostaje zawieruszonych. Ich utrata rodzi poważne konsekwencje. Z jednej strony trzeba poświęcić czas na ich odtworzenie i zdobycie podpisów. Z drugiej strony zachodzi niebezpieczeństwo, że ważne dane mogą trafić w niepowołane ręce.
Szacuje się, że aż 40% naruszeń danych dotyczy papierowych dokumentów. Najczęściej dotyczą poniższych sytuacji:
- Zgubienie lub kradzież papierowego dokumentu (14%)
- Papierowy dokument przesłany do niewłaściwego odbiorcy (19%)
- Pozostawienie papierowego dokumentu w ogólnodostępnym miejscu (4%)
- Nieodpowiednia utylizacja dokumentu (3%)
Praca zdalna i w modelu hybrydowym zmieniła podejście do papierowych dokumentów. Efektywna współpraca wymaga możliwości korzystania z cyfrowych wersji i zapewnienia bezpiecznego dostępu do kluczowych danych z każdego miejsca. Szczególnie, gdy na danym dokumencie pracuje grupa ludzi.